Most Profitable Concession Stand Foods

by Annabelle Rose; Updated September 26, 2017
Concession stands offer lucrative sales.

Concession stands present a lucrative opportunity for those on a tight budget who wish to start a business. A longtime staple of movie theaters, sporting events, concerts and outdoor festivals, concession stand foods provide guests a convenient opportunity to grab a quick snack or meal. Owning a concession stand can be quite profitable, especially when the owner is aware of which foods rake in the most money.

Popcorn

Popcorn makes a delicious treat.

The irresistible aroma of fresh kernels popping in hot oil seems to radiate for miles. And once you pick up this buttery, salty snack, putting it down seems almost impossible. Fortunately, popcorn happens to be one of the most profitable concession stand foods. On average, selling just 20 servings a day -- at the cost of $1.00 per serving -- for one year, will yield a profit of $5,832.00.

Cotton Candy

Cotton candy is a fun treat for kids as well as adults.

Brightly colored cotton candy, in its sugary sweetness, is just as pleasing to the eyes as it is to the taste buds. This nostalgic, sticky treat is a delight to both kids and adults. The cost of cotton candy ingredients is minimal, and the cost of a cotton candy machine is relatively low, compare to the profit this snack generally yields. A yearly profit of $6,048.00 may be earned by averaging a sale of 20 servings of cotton candy per day, at $1.00 per serving.

Candy Apples

Candy apples are a popular concession food.

Candy apples are a highly profitable concession food. The delicious crunch of a candy coated apple provides an unforgettable experience. A candy apple is an apple that has been coated with a sweet, sticky syrup that has hardened. Candy apples are served skewered on a stick. By averaging 20 candy apples per day at $1.50 apiece, a yearly profit of $8,640.00 may be earned.

Snow Cones

Snow cones cool off hot patrons.

Snow cones are a popular treat on hot summer days. This snack satisfies a craving for a sweet icy treat. Even though they are made with simple ingredients -- crushed ice and flavored syrup -- snow cones almost sell themselves on sweltering days in the sun. $5,976.00 can be made per year, if sales average 20 per day, at $1.50 each.

About the Author

Annabelle Rose majored in creative writing and literature at the University of Memphis. She is a freelance writer and works for a local non-profit organization. She began writing short stories on wide-ruled, triple-lined paper as a preschooler and never stopped pursuing her dream of becoming a successful writer.

Photo Credits

  • Steve Mason/Photodisc/Getty Images