How to Calculate Cost Per Unit

Siri Stafford/Photodisc/Getty Images

Total cost consists of fixed and variable costs. Fixed costs do not change based on production. Examples of fixed costs include rent, utilities and salary of employees. Variable costs vary based on the number of units produced such as raw materials, packaging and wages of hourly workers. The cost per unit is based on the total fixed cost, variable cost and the number of units produced during an accounting period.

Understanding Cost Per Unit

Woman calculating expenses
Ryan McVay/Digital Vision/Getty Images

Determine what your total fixed costs are by adding up the total expenses that are incurred to produce the product in order to begin calculating unit cost.

Baked good production
Kim Steele/Digital Vision/Getty Images

Calculate the total variable costs that are generated with current production. As production increases and more products are manufactured, the total variable cost will increase, thus changing your cost per unit. When production is low, total variable costs will also be low.

 
Addition
Medioimages/Photodisc/Photodisc/Getty Images

Add the total fixed and variable costs together to get the total cost of production.

 
Division
Hemera Technologies/AbleStock.com/Getty Images

Divide the total cost by the total number of units produced to derive the cost per unit.

 

References

About the Author

Shreya Mehta graduated from the University of Massachusetts with a Bachelors degree in business administration with a double concentration in finance and MIS. She attended Bentley College to obtain a MBA in finance and Masters in IT. She has been working for a financial software company for the past three years as an associate content manager.

Photo Credits

  • Siri Stafford/Photodisc/Getty Images